Stane sa zázrak - rozkošná novinka Zuzany Štelbaskej a Adriána Macha


„Aj ničnerobenie niekedy prináša zázraky,“ odkazuje všetkým deťom aj ich rodičom spisovateľka Zuzana Štelbaská vo svojej novej knihe Stane sa zázrak, ktorej dal nádhernú výtvarnú podobu uznávaný slovenský ilustrátor Adrián Macho. Kniha práve vychádza vo vydavateľstve Albatros.

Malebná obrázková knižka rozpráva o človiečikovi, ktorý mal každý deň množstvo zmysluplnej práce. Staval hrady, opatroval zvieratá, dokonca si niekedy vymýšľal aj celkom nové a nevídané tvory či krajiny. No raz ráno zistil, že všetky hrady sú dokončené a všetky zvieratá nakŕmené. Zrazu mal pocit, akoby sa zastavil čas. Čo bude teraz robiť?

„Nápad na knihu som nosila v hlave už dlho, ale napísaná bola za krátky čas, možno ani nie za hodinu. Nielen kvôli tomu, že textu v nej nie je veľa, ale hlavne preto, že som predtým nad ním veľmi veľa uvažovala a slová sa postupne samé poukladali,“ hovorí o vzniku knihy Zuzana Štelbaská, autorka mnohých obľúbených detských kníh ako Zornička, Filipko, Experiment so Sofiou či série Záchranná stanica.

Sama priznáva, že inšpiráciou jej boli potulky prírodou. „Ostatné roky, keď moje deti trochu podrástli a boli samostatnejšie, som sa vrátila k intenzívnym každodenným prechádzkam do prírody. Hneď za domom máme krásnu lúku s lesom, práve tam som si povedala, že z času na čas sa musím zastaviť a vnímať svet tak, ako som ho vnímala kedysi, keď som ešte nemala rodinu ani toľko kadejakých pracovných a iných dospeláckych povinností.“

Zuzana sa rozhodla vrátiť k tomu, čo mala veľmi kedysi rada - k obyčajnému pozorovaniu sveta a prírody, no rýchlo si uvedomila, že je pre ňu veľmi ťažké len tak si sadnúť a aspoň minútu nič nerobiť. „Mala som nutkanie robiť si poznámky, nad niečím uvažovať, zacvičiť si jogu. Mala som pocit, akoby tá minúta ničoho bola mrhaním času,“ dodáva úspešná slovenská autorka. „Trvalo mi dosť dlho, kým som sa nastavila na to, že tá minúta ničoho je presný opak – je to získavanie nového času pre seba. A práve o tom je táto kniha – že aj ničnerobenie niekedy prináša zázraky.“

Knihu Stane sa zázrak z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.