Čo robila Zorka v pondelok

Čo robila Zorka v pondelok

Dnes vám predstavím jeden krásny príbeh z dielne vydavateľstva Albatros. Zorka žije so svojou maminkou a babkou Rózou v útulnom domčeku s nádhernou záhradkou. Babička učí Zorku všetko o starostlivosti o ich záhradku a rastliny v nej. Keď nie je Zorka v škole, rada sa hrá so svojím bratrancom Alexandrom, ktorý býva hneď vedľa. Keď sa Alexandrova sučka Gerta vyšantí na záhrade a zničí zasadené špeciálne semienka ešte od dedka, babička veľmi zosmutnie. Na druhý deň v škole triedna učiteľka ,pani Divisová, rozpráva o komunitnej záhrade, ktorá bola kedysi plná farbičiek a o ktorú sa všetci členovia susedstva radi starali. Zorka zrazu zbadá na jednej z fotografií svojich starých rodičov, ako sú šťastní a užívajú si spoločné chvíľky v záhrade. V Zorkinej hlavičke sa pomaly začne rodiť plán, ako spojiť babku Rózu so záhradkou a pomôcť jej nájsť opät chuť do života a jej stratený úsmev ¦? Okrem nádherného príbehu tu nájdete tiež zakomponované rôzne environmentálne posolstvá o šetrení a opätovnom využívaní vody a pestovaní potravín bez chémie. Veľké písmo je ideálne pre začínajúcich čitateľov, ktorým môžu postupne získať istotu pri čítaní kratučkých kapitol. Doprovodné ilustrácie sú síce čiernobiele, no veľmi milučké, takže nám to vôbec nevadilo. A prezradíme vám, že Zorkine dobrodružstvá budú pokračovať, na čo sa my veľmi tešíme.

dotkine_knizky, 30.3.2023
Domáce laboratórium

Domáce laboratórium

Domáce laboratórium ti prezradí, ako vytvoriť tieto a mnohé ďalšie úžasné projekty, a to všetko len s použitím bežne dostupných materiálov. Prekvap rodičov i kamarátov, vytvor pôsobivý projekt do školy alebo sa jednoducho len tak pohraj s vedou a odhaľ jej tajomstvá! Zábavná a veľmi náučná kniha! Experimenty sú rozdelené na oblasti, kde ich môžeme robiť : - duševná potrava - kde si vieme vyrobiť napríklad neviditeľný atrament alebo fantastické lízanky z kryštálového cukru, - doma - krásne gumičkové planéty, balónové raketové auto, - vodný svet - šumivé bomby do kúpeľa ( u nás to bolo prvé ) a takisto aj ohromujúci stalaktit, - úžasné aktivity vonku- lapač vetra, ale aj džungľu vo fľaši a mnoho ďalších zázrakov. Niektoré experimenty sú naozaj fascinujúce nie len pre deti, ale aj pre dospelých ( pre mňa určite boli). Teším sa na vonkajšie aktivity, keď už bude lepšie počasie. Na konci knihy je slovníček, kde sú vysvetlené vedecké výrazy, ako napríklad elektrón, statická elektrina atď. Kniha je krásne ilustrovaná a každý krok experimentu nafotený a vysvetlený. Za každým experimentom je vedecké vysvetlenie, na základe ktorého pochopíme čo sa vlastne deje a prečo sa to deje. Knižku odporúčam hlavne deťom, ktoré radi skúšajú nové veci a pri zábave sa aj radi učia nové veci. Je to veľká radosť, hlavne keď sa tie experimenty podaria. "Dúfam, že sa vám táto kniha bude naozaj páčiť. A pamätajte si, keď budete skúšať tieto pokusy, niekedy budete skúmať presne tie isté veci, ktoré inšpirovali mňa k tomu, aby som sa stal vedcom!” ( Robert Winston)

jurakovabetty, 17.1.2023
Vraniak Albín

Vraniak Albín

Ja som v detstve nemal skoro žiaden vzťah k čítaniu a začal som až v období mojej puberty a odvtedy si to sem tam vynahradzal. Vraniak Albín je úžasná detská knižka o odvahe, sile ducha a inakosti. Predstiera deťom dôležité témy o jedinečnosti, poukazuje na to, že byť iný neznamená niečo zlé. Jemne ukazuje ako môže detská šikana poznačiť jedinca a aká je tá detská nevinnosť jedinečná a treba ju opatrovať. Milujem prevedenie tejto knižky, ilustrácie od Adriána Macha sú jedinečné a krásne, ktoré každý ocení a je napísaná s krásnym citom pre umenie, nežnosť a nevinnosť. Nemôžem si knižku vynachváliť a budem len pozorne sledovať, čo ďalšie si pre nás autorka pripraví.

dargan.reads, 19.12.2022
Vraniak Albín

Vraniak Albín

“Aj odvážni majú strach, len ho dokážu prekonať… Najväčšia odvaha je riskovať pre dobro, aj keď sa bojíme.” VRANIAK ALBÍN je v kníhkupectve neprehliadnuteľný, lebo veď tie ilustrácie od Adriána Macha. Ale zároveň ponúka aj silné posolstvo o odvahe prekročiť svoj tieň a konať dobro. Autorkou textu je Zuzana Wienk z občianskeho združenia Bystriny, ktoré každoročne udeľuje ocenenie Biela vrana. Príbeh vzdáva hold všetkým ľuďom, ktorí nájdu odvahu brániť pravdu, spravodlivosť a bojujú v prospech spoločnosti. Vraniak Albín nie je odvážny, často má strach a ani mu nie je príjemné sa odlišovať od iných. Ale neznesie nespravodlivosť. Tak veľmi, že je ochotný sa zastať kamoša, aj keď riskuje výsmech iných. Jedného dňa zistí, že pár pierok na chvoste má bielych. A čím viac pomáha iným, tým viac bielych pierok sa mu na tele objavuje. Je z toho taký nešťastný - a okolie k nemu také nemilosrdné - že sa vezme a pred všetkým utečie ďaleko ďaleko. Viac nebudem prezrádzať, prečítajte si sami. A ak by ste potrebovali ešte ďalšiu motiváciu, tak vedzte, že z každého predaného výtlačku putuje jedno euro na projekt Biela vrana.

Montessori Kids, 18.12.2022
Dievča, ktoré zachránilo Vianoce

Dievča, ktoré zachránilo Vianoce

Kniha Vianočný chlapec Nikolas bola pre mňa minulý rok cez sviatky veľmi príjemnou oddychovkou. Tento rok vydavateľstvo Albatros prišlo na trh s pokračovaním tohto tajomného príbehu. Mám pocit, že sa mi páčil ešte viac, ako predošlá časť. V tejto knihe sa stretávame so smutným a veľmi osamelým dievčaťom menom Amélia, ktorá pracuje ako kominárka. Akokoľvek je príbeh čarovný, umožňuje vám nahliadnuť do chudoby viktoriánskej Británie. Jej mama umiera, a tak sa pokúsi napísať list otcovi Vianoc, kde žiada o jej záchranu. Jej nádej sa však vytratí, keď Vianočný otec nepríde, pretože Vianoce sabotujú trollovia. Preto sú tie nadchádzajúce v ohrození. Améliina maminka nakoniec zomrie a ona sa ocitne v najhoršom chudobinci v celom Londýne, u pána Úlisného. Ten Amélii zákaže mať kocúra, ktorého si na prekvapenie adoptuje spisovateľ Charles Dickens. Dokonca tu vystupuje aj kráľovná Viktória. Vianočný otec vie, že by najkrajší deň v roku nikdy nenastal, keby nebolo Amélie. A preto sa za ňou vyberie, aby v nej opäť zapálil plamienok nádeje a ona tak mohla zachrániť Vianoce. Tento dojemný príbeh o hľadaní svetla v tme vám ukáže, že nie vždy sú tieto sviatky len o krásnych veciach. No aj napriek tomu, že ste na dne a netušíte, kam ísť a ako ďalej žiť, je tu štipka nádeje, ktorá vám dodá odvahu ísť vpred.

dotkine_knizky, 1.12.2022
Dievča, ktoré zachránilo Vianoce

Dievča, ktoré zachránilo Vianoce

Dievča, ktoré zachránilo Vianoce je krásny, jemný, i keď miestami smutný príbeh nielen o Vianociach a mágii, ale aj o láske, odvahe a nádeji, ktorá drieme v každom z nás. Pretože každý chceme nájsť trošku dobra, to kúzlo, ktoré hýbe svetom.

Perlasworldofstories.blog.cz, 3.11.2022
Slimák Henry

Slimák Henry

Knihy Kataríny Macurovej majú u nás rozhodne špeciálne miesto. Podľa môjho skromného názoru je autorka nie len majstrom slova, pretože jej detské knihy vždy obsahujú príjemný, ľahko čitateľný text s nábojom humoru a hlbokým posolstvom ale i majstrom nádherných čistých farebných ilustrácii. Špeciálne kniha o slimákovi k nám presne zapasovala. Totiž u babky majú deti dvoch gigantických afrických slimákov a veľmi radi ich nosia na rukách a pozorujú, ale rovnako si vystačia aj s tými slovenskými záhradnými. No a slimák Henry ? Malé slimáčiatko, ktoré sa narodilo bez slizu a tak nedokáže loziť po rastlinkách či stenách. Neudrží sa. Napriek tomu, že je iný, Henry sa nevzdáva a tvrdo sa sebe pracuje aby dosiahol to po čom túži. Či sa Henrymu aj napriek fyzickému hendikepu podarí splniť si svoje sen vám vrelo odporúčam prečítať.

michaela_books_life, 25.9.2022
Slimák Henry

Slimák Henry

Každý večer čítame tie isté knihy dookola a zisťujem, že pri nich Hugo vydrží čoraz kratší čas… proste ich už pozná naspamäť (a ja tiež). Ešteže budú tie Vianoce a narodeniny. Zachránila nás naša prvá kniha od obľúbenej autorky detských kníh Kataríny Macurovej. Slimák Henry je knižka pre deti okolo troch rokov. U nás je slimák ako zvieratko veľmi obľúbený, dokonca by ho Hugo chcel aj ako figúrku na hranie, zopár takých zvieratiek má, ale vždy opakuje “slimák neni”. Najradšej pozorujeme slimáky vonku po daždi. V tomto milom príbehu je jeden taký, ktorý sa narodil celkom bez slizu a tak to má o niečo ťažšie než ostatné slimáky. Túži vyliezť celkom hore na najvyššiu rastlinu a vidieť svet zvrchu. Podarí sa mu to? Pekný aj vtipný príbeh o inakosti, odhodlaní a sile pomoci.

matine.knihy, 23.9.2022
Slimák Henry

Slimák Henry

Knihami o prírode sa obklopujeme najradšej, a preto som sa veľmi potešila, keď som zistila, že na trhu máme ďalšiu takúto knihu od slovenskej autorky. Slimák Henry bol smutný, pretože sa nevedel šplhať po stonkách, ani kameňoch. Jeho pevná vôľa a odhodlanie zmeniť to mu pomohli pri trénovaní. Skúšal sa prilepiť medom i smolou, no tak vzácny sliz sa mu aj tak nepodarilo nahradiť. Preto začal cvičiť. Fitnes trénera síce nemal, ale mal náčinie v podobe skál, hrášku či kôstku z broskyne. Ako jeho tréning dopadol neprezradím, ale veľmi sme sa pri čítaní nasmiali. Minimum textu neodradí najmladších čitateľov a roztomilé, reálne ilustrácie pritiahnu ich pozornosť. Príbeh je zábavný, jednoduchý a podnetný. Henry je ako hlavná postava veľmi inšpiratívny. Pripomína, že hoci sme do vienka nedostali niektoré vlastnosti, či schopnosti, silou vôle, trpezlivosťou a pomalými krokmi sa k tomu môžeme dopracovať aj sami.

knihomolka_z_lesa, 22.9.2022
Slimák Henry

Slimák Henry

Kto by nepoznal knižky od slovenskej autorky Katky Macurovej. Na svete je jej ďalšia knižka, s ktorou sa tentokrát dostaneme do sveta záhrady a jej obyvateľov. Príbeh skrýva tak jednoduchú a krásnu myšlienku - aj keď sme iný, sme jedinečný. Nemusíme byť ako ostatní, stačí, ak máme okolo seba správnych priateľov a podarí sa aj nemožné. Jedného dňa sa narodí slimáčik menom Henry, ktorý je iný, ako ostatní. Nemá ani trošku slizu, aby sa mohol plaziť po rastlinkách, ako jeho kamaráti. Nevzdá to a začne cvičiť tak, aby bol silný a vyliezol na rastlinky aj bez slizu. Vedel rôzne akrobatické kúsky, stojky, balansovanie s kôstkou. Jedného dňa, keď bol pripravený, nastal čas sa vyšplhať na najvyšší kvet, no v polke cesty Henry nevládal, a tak hore mu pomohol pán slizniak, ktorý mal síce sliz, ale ten zas túžil mať takú ulitu, ako odvážny slimáčik. Odvtedy sa vždy našli ochotní kamaráti, ktorí Henrymu pomohli so šplhaním a on ich za odmenu naučil jeho akrobatickými kúskom a spoločne si založili Cirkus Henry. Táto nádherná knižka určite nesmie chýbať v žiadnej detskej knižnici.

dotkine_knizky, 14.9.2022